Question
An athlete runs 200 meters race in 24 seconds. His speed is
Solution
Answer (D): 30km/hr
Explanation:
Speed = 200/24 m/sec
= 25/3 m/sec
= 25/2 × 18/5) km./hr.
= 30 km./hr.
Answer (D): 30km/hr
Explanation:
Speed = 200/24 m/sec
= 25/3 m/sec
= 25/2 × 18/5) km./hr.
= 30 km./hr.
