• Numerical Ability - Time, Speed & Distance
Question

Pranav walked at 5 kmph for certain part of the journey and then he took an auto for the remaining part of the journey travelling at 25 kmph. If he took 10 hours for the entire journey, what part of journey did he travelled by auto if the average speed of the entire journey be 17 kmph

  • A) 750 km
  • B) 100 km
  • C) 150 km
  • D) 200 km
Solution

Answer – C. 150 km
Explanation :
Total distance = 17*10=170
Let Journey travelled by auto in x hr
25 * x + (10-x ) 5 = 170
25 x + 50 – 5x = 170
x = 6
Required Distance = 6 * 25 = 150 km

Answer – C. 150 km
Explanation :
Total distance = 17*10=170
Let Journey travelled by auto in x hr
25 * x + (10-x ) 5 = 170
25 x + 50 – 5x = 170
x = 6
Required Distance = 6 * 25 = 150 km

Comments