Question
Ramesh walked 6 km to reach the station from his house, then he boarded a train whose average speed was 60 kmph and thus he reached his destination. In this way he took a total time of 3 hours. If the average speed of the entire journey was 32 kmph then the average speed of walking is:
Solution
Answer – D. 4 kmph
Explanation:
Total Distance = 32 * 3 = 6 + 60 * x
x = 1.5 hour ; Walking Speed = 6/1.5 = 4 kmph
Answer – D. 4 kmph
Explanation:
Total Distance = 32 * 3 = 6 + 60 * x
x = 1.5 hour ; Walking Speed = 6/1.5 = 4 kmph
