Question
Vikram covered 180 km distance in 10 hours. The first part of his journey he covered by Car, then he hired a Rickshaw. The speed of the car and rickshaw is 25 kmph and 15 kmph respectively. The ratio of the distances covered by the car and the rickshaw is
Solution
Answer – C. 7:5
Explanation :
Average Speed = 180/10 = 18kmph
15………………….25
…………18…………..
7…………………….3
The ratio of time taken by rickshaw to car = 7:3
The ratio of distances covered by rickshaw to car = 7 * 15 : 3 * 25 = 7:5
Answer – C. 7:5
Explanation :
Average Speed = 180/10 = 18kmph
15………………….25
…………18…………..
7…………………….3
The ratio of time taken by rickshaw to car = 7:3
The ratio of distances covered by rickshaw to car = 7 * 15 : 3 * 25 = 7:5
